Sztuka zaangażowania
Liczby i naukowe fakty nie poruszają ludzi. Jest wiele danych i predykcji dotyczących kryzysu klimatycznego. Trudno wokół nich budować emocje i zaangażowanie.
Opieranie się wyłącznie na naukowych analizach i opracowaniach przekazywanych w specyficznym żargonie nie wystarczy, aby pokazać ludziom jak pilne i ważne jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, dbanie o bioróżnorodność czy dekarbonizacja. Przyczyny i skutki zmian klimatycznych są nie tylko naukowe, ale także społeczne i kulturowe i dlatego musimy mówić o nich językiem, który sprawia, że stają widoczne, słyszalne i namacalne. Takim narzędziem jest sztuka.
Sztuka jest narzędziem do przekazywania tego, czego nauka nie potrafi przekazać. Odnosi się zarówno do ludzkiego poznania, jak i emocji w sposób kreatywny, łącząc lokalne, kulturowe i zróżnicowane pod względem płci ludzkie doświadczenia z naturalnymi realiami i abstrakcyjnymi koncepcjami.
Wspieramy wykorzystywanie sztuki i ekspresji twórczej jako narzędzia do orędowania za zmianą polityki i przekazywania kluczowych przesłań dotyczących sprawiedliwości klimatycznej.
Sztuka skutecznie popycha nas w stronę obywatelskiego aktywizmu na rzecz klimatu, wzmacniając nasze poczucie sprawczości do niemal zdumiewającego stopnia. Aby ten mechanizm działania skutecznie nie musi być ona optymistyczna, ale musi być estetycznie silna, interesująca i połączona z wyraźnymi sugestiami dotyczącymi zbiorowego i obywatelskiego (a nie indywidualnego i konsumenckiego) działania.